Gebruikersnaam:   Wachtwoord:   Gratis Registreren | Wachtwoord vergeten? Blog
Rechtenforum.nl
Rechtenforum.nl Rechtenforum.nl
 
Controle paneel
Registreren Registreren
Agenda Agenda
Help Help
Zoeken Zoeken
Inloggen Inloggen

Partners
Energie vergelijken
Internet vergelijken
Hypotheekadviseur
Q Scheidingsadviseurs
Vergelijk.com

Rechtsbronnen
Rechtspraak
Kamervragen
Kamerstukken
AMvBs
Beleidsregels
Circulaires
Koninklijke Besluiten
Ministeriële Regelingen
Regelingen PBO/OLBB
Regelingen ZBO
Reglementen van Orde
Rijkskoninklijke Besl.
Rijkswetten
Verdragen
Wetten Overzicht

Wettenbundel
Awb - Algm. w. best...
AWR - Algm. w. inz...
BW Boek 1 - Burg...
BW Boek 2 - Burg...
BW Boek 3 - Burg...
BW Boek 4 - Burg...
BW Boek 5 - Burg...
BW Boek 6 - Burg...
BW Boek 7 - Burg...
BW Boek 7a - Burg...
BW Boek 8 - Burg...
FW - Faillissement...
Gemw - Gemeente...
GW - Grondwet
KW - Kieswet
PW - Provinciewet
WW - Werkloosheid...
Wbp - Wet bescherm...
IB - Wet inkomstbel...
WAO - Wet op de arb..
WWB - W. werk & bij...
RV - W. v. Burgerlijk...
Sr - W. v. Strafrecht
Sv - W. v. Strafvor...

Visie
Werkgevers toch ...
Waarderingsperik...
Het verschonings...
Indirect discrim...
Een recht op ide...
» Visie insturen

Rechtennieuws.nl
Loods mag worden...
KPN bereikt akko...
Van der Steur wi...
AKD adviseert de...
Kneppelhout beno...
» Nieuws melden

Snellinks
EUR
OUNL
RuG
RUN
UL
UM
UU
UvA
UvT
VU
Meer links

Rechtenforum
Over Rechtenforum
Maak favoriet
Maak startpagina
Mail deze site
Link naar ons
Colofon
Meedoen
Feedback
Contact

Recente topics
Seeking CIPD a...
kan zakelijk h...
Force justice ...
Verjaring bela...
Reliable Stati...

Carrière
Boekel De Nerée
CMS DSB

Content Syndication


 
Het is nu ma 09 jun 2025 5:52
Bekijk onbeantwoorde berichten

Tijden zijn in GMT + 2 uur

Verschil tussen 'kennelijk' en 'klaarblijkelijk' bij de HR?
Moderators: Nemine contradicente, Flash, StevenK, Moderator Team

 
Plaats nieuw bericht   Plaats reactie Pagina 1 van 2 Ga naar pagina 1, 2  Volgende
Printvriendelijk | E-mail vriend(in) Vorige onderwerp | Volgende onderwerp  
Auteur Bericht
Gertje



Leeftijd: 38
Geslacht: Vrouw
Sterrenbeeld: Kreeft
Studieomgeving (BA): RUG
Studieomgeving (MA): RUG
Berichten: 111


BerichtGeplaatst: ma 28 jan 2008 22:58    Onderwerp: Verschil tussen 'kennelijk' en 'klaarblijkelijk' bij de HR? Reageer met quote Naar onder Naar boven

Voor mijn scriptie over art. 4:46 lid 1 BW probeer ik o.a. uit te zoeken en duidelijk te maken wat het woord 'kennelijk' betekent in lid 1:

Quote:
Bij de uitlegging van een uiterste wilsbeschikking dient te worden gelet op de verhoudingen die de uiterste wil kennelijk wenst te regelen, en op de omstandigheden waaronder de uiterste wil is gemaakt.


Nu had ik ergens gehoord of gelezen dat de Hoge Raad in zijn arresten onderscheid maakt tussen 'kennelijk' en 'klaarblijkelijk'. Dus als het hof een oordeel heeft gegeven waar de HR het al dan niet mee eens is, wordt er gezegd (bijv.) 'het hof is kennelijk van mening ...' of 'het hof is klaarblijkelijk van mening ...'
Daar zit dus verschil tussen. Volgens mij is het verschil dat bij gebruik van het woord 'kennelijk' een bepaalde uitspraak met zoveel woorden is gedaan, en als er gezegd wordt 'klaarblijkelijk', dat de opvatting van het hof niet heel duidelijk is, maar wel na enig zoeken of met wat goede wil uit de uitspraak van het hof te lezen is.

Probleem is dat ik hier geen onderbouwing voor heb. Als ik nu verschillende arresten lees, kan ik het er ook niet uithalen. En ik weet niet meer waar ik het vandaan heb d'oh!
Kan iemand me helpen? Vindplaats of uitleg?
Bekijk profiel Stuur privé bericht
bona fides




Geslacht: Man

Studieomgeving (BA): UL
Studieomgeving (MA): UL
Berichten: 22911


BerichtGeplaatst: di 29 jan 2008 0:14    Onderwerp: Reageer met quote Naar onder Naar boven

Ik heb hier eens over gelezen toen ik in de boekhandel een tot het algemeen publiek gericht boekje over belasting(proces?)recht doorbladerde. Ik had er nooit eerder iets over gelezen maar inderdaad schijnt de HR (en ik neem aan niet alleen de belastingkamer) dit soort woordjes niet zomaar tussen te voegen.

Ik vraag me wel of er veel verschil tussen "kennelijk" en "klaarblijkelijk" zit. Qua taalkundige betekenis zitten deze twee woorden volgens mij erg dicht tegen elkaar aan. Maar het zou goed kunnen dat het voor de HR twee verschillende "codewoorden" zijn.

Het is makkelijker als de HR het woord "terecht" gebruikt Wink. Het Hof is terecht van mening, of in cassatie is terecht onbestreden, etc.

Hoe dan ook, ik denk dat dit voor art. 4:46 lid 1 BW niet uitmaakt. Het woordje "kennelijk" heeft daar een heel andere functie dan het aangeven van wat de HR precies van de uitspraak van het Hof vindt. In art. 4:46 lid 1 BW wordt 'kennelijk' volgens mij gebruikt om aan te geven je moet kijken naar de geobjectieveerde gewenste verhoudingen, dus de gewenste verhoudingen zoals die zijn vast te stellen aan de hand van objectieve feiten. Het woord 'klaarblijkelijk' wordt daarvoor nooit gebruikt. Denk ik...
_________________
Hanc marginis exiguitas non caperet.
Bekijk profiel Stuur privé bericht
Gertje



Leeftijd: 38
Geslacht: Vrouw
Sterrenbeeld: Kreeft
Studieomgeving (BA): RUG
Studieomgeving (MA): RUG
Berichten: 111


BerichtGeplaatst: di 29 jan 2008 20:45    Onderwerp: Reageer met quote Naar onder Naar boven

Oké, dus er zit inderdaad wel iets achter.

Ik ben het met je eens dat de HR niet door te trekken is naar deze tekst, maar het ging mij er vooral om de betekenis van 'kennelijk' aan te duiden. Op het eerste gezicht (bij mij) lijkt er door het woord 'kennelijk' wel wat ruimte in te zitten in die zin dat het niet allemaal zo duidelijk uit het testament hoeft te blijken wat er bedoeld is, maar dat er (dus?) ook gegevens van buiten het testament mogen worden gebruikt bij het uitleggen van dat testament.

Volgens de Van Dale is kennelijk een synoniem van ontwijfelbaar, blijkbaar en klaarblijkelijk. Dus dan zou dat hetzelfde zijn. Maar de HR maakt er wel onderscheid tussen.
Als je dat onderscheid van de HR doortrekt, kom je tot de conclusie dat 'kennelijk' juist géén ruimte laat. Zou dat dan betekenen dat 'de verhoudingen' duidelijk uit de uiterste wil dienen te blijken? En dat er dus niets van buiten bij betrokken mag worden?

Het gaat mij trouwens nu alleen even om de tekst; de jurisprudentie had ik er al eerder bij betrokken. Ik ben nl aan het uitzoeken of er nog een mogelijkheid in de tekst is om testamenten ruimer uit te leggen dan nu het geval is.

Dat laatste wat je zegt vind ik wel een goeie: de gewenste verhoudingen vaststellen aan de hand van objectieve feiten. Dat is dan dus niet alleen (de tekst van) het testament.
Ik ga nog even nadenken! Bedankt!
Bekijk profiel Stuur privé bericht
bona fides




Geslacht: Man

Studieomgeving (BA): UL
Studieomgeving (MA): UL
Berichten: 22911


BerichtGeplaatst: di 29 jan 2008 21:11    Onderwerp: Reageer met quote Naar onder Naar boven

Gertje schreef:
Oké, dus er zit inderdaad wel iets achter.

Klaarblijkelijk, maar helaas heb ik er alleen in dat boekje iets over gelezen en kan ik er verder niets over terugvinden. Dus voor mij is het nog een beetje een raadsel.

Quote:
Als je dat onderscheid van de HR doortrekt, kom je tot de conclusie dat 'kennelijk' juist géén ruimte laat.

Mijn heel voorlopige indruk na een klein beetje gekeken te hebben naar hoe de HR kennelijk en klaarblijkelijk gebruikt is inderdaad dat er "kennelijk" staat wanneer (bijv.) het Hof onmiskenbaar alleen maar één ding kan hebben bedoeld, terwijl er "klaarblijkelijk" staat als het Hof logisch gesproken maar één ding kan hebben bedoeld (en anders onzin heeft verkocht, inconsistent is of zo). Maar ik weet niet hoe juist deze voorlopige indruk is.

Ik zie nu trouiwens dat art. 4:46 lid 3 BW van "klaarblijkelijk" spreekt, dus mijn bewering dat dat woord niet in wetsteksten zou worden gebruikt is kennelijk fout!!

Quote:
Zou dat dan betekenen dat 'de verhoudingen' duidelijk uit de uiterste wil dienen te blijken? En dat er dus niets van buiten bij betrokken mag worden?

Ik kan mij van de vorige discussie over art. 4:46 BW vooral herinneren dat ik er flink naast zat wat betreft de uitleg van het artikel.

Als ik de komende dagen tijd en zin vind, wil ik hier nog wel eens goed naar kijken.
_________________
Hanc marginis exiguitas non caperet.
Bekijk profiel Stuur privé bericht
tikSimone

tikSimone

Leeftijd: 59
Geslacht: Vrouw
Sterrenbeeld: Waterman
Studieomgeving (BA): EUR
Studieomgeving (MA): EUR
Berichten: 12147


BerichtGeplaatst: di 29 jan 2008 23:49    Onderwerp: Reageer met quote Naar onder Naar boven

Kennelijk klinkt meer als: naar wij moeten aannemen.
Klaarblijkelijk als een meer objectieve conclusie, dat de HR er niet naar hoeft te raden.
_________________
Nait soez'n, moar doun!
Bekijk profiel Stuur privé bericht
Bekijk de homepage
bona fides




Geslacht: Man

Studieomgeving (BA): UL
Studieomgeving (MA): UL
Berichten: 22911


BerichtGeplaatst: di 29 jan 2008 23:57    Onderwerp: Reageer met quote Naar onder Naar boven

tikSimone schreef:
Kennelijk klinkt meer als: naar wij moeten aannemen.
Klaarblijkelijk als een meer objectieve conclusie, dat de HR er niet naar hoeft te raden.

Precies wat ik dacht, maar dan omgedraaid Wink.
_________________
Hanc marginis exiguitas non caperet.
Bekijk profiel Stuur privé bericht
tikSimone

tikSimone

Leeftijd: 59
Geslacht: Vrouw
Sterrenbeeld: Waterman
Studieomgeving (BA): EUR
Studieomgeving (MA): EUR
Berichten: 12147


BerichtGeplaatst: wo 30 jan 2008 0:01    Onderwerp: Reageer met quote Naar onder Naar boven

Dat houdt de discussie levendig Mr. Green

Dat klaarblijkelijk heeft toch iets van: zoals we uit het geschrevene moeten opmaken ....zoals blijkt uit....
_________________
Nait soez'n, moar doun!
Bekijk profiel Stuur privé bericht
Bekijk de homepage
annemiekewp



Leeftijd: 54
Geslacht: Vrouw
Sterrenbeeld: Tweelingen
Studieomgeving (BA): RUN
Studieomgeving (MA): RUN
Berichten: 595


BerichtGeplaatst: wo 30 jan 2008 0:23    Onderwerp: Reageer met quote Naar onder Naar boven

zou de online van dale hier wat kunnen betekenen:

ken·ne·lijk (bijvoeglijk naamwoord)
1 goed waarneembaar, duidelijk
2 naar men mag of moet aannemen

klaar·blij·ke·lijk (bijvoeglijk naamwoord; klaarblijkelijkheid)
1 kennelijk

sjips...klaarblijkelijk betekent kennelijk kennelijk
Bekijk profiel Stuur privé bericht
bona fides




Geslacht: Man

Studieomgeving (BA): UL
Studieomgeving (MA): UL
Berichten: 22911


BerichtGeplaatst: wo 30 jan 2008 0:57    Onderwerp: Reageer met quote Naar onder Naar boven

annemiekewp schreef:
klaarblijkelijk betekent kennelijk kennelijk

Klaarblijkelijk!
_________________
Hanc marginis exiguitas non caperet.
Bekijk profiel Stuur privé bericht
tikSimone

tikSimone

Leeftijd: 59
Geslacht: Vrouw
Sterrenbeeld: Waterman
Studieomgeving (BA): EUR
Studieomgeving (MA): EUR
Berichten: 12147


BerichtGeplaatst: do 31 jan 2008 0:07    Onderwerp: Reageer met quote Naar onder Naar boven

Wie is zo goed die vraag even per mail aan de HR zelf voor te leggen?
_________________
Nait soez'n, moar doun!
Bekijk profiel Stuur privé bericht
Bekijk de homepage
bona fides




Geslacht: Man

Studieomgeving (BA): UL
Studieomgeving (MA): UL
Berichten: 22911


BerichtGeplaatst: do 31 jan 2008 0:19    Onderwerp: Reageer met quote Naar onder Naar boven

Ik wil nog wel eens kijken of ik dat boekje terug kan vinden, dan besparen wij de raadsheren weer wat tijd Wink.

Ik denk nu overigens dat tikSimone's uitleg van kennelijk/klaarblijkelijk wel eens kan kloppen.
_________________
Hanc marginis exiguitas non caperet.
Bekijk profiel Stuur privé bericht
tikSimone

tikSimone

Leeftijd: 59
Geslacht: Vrouw
Sterrenbeeld: Waterman
Studieomgeving (BA): EUR
Studieomgeving (MA): EUR
Berichten: 12147


BerichtGeplaatst: vr 01 feb 2008 22:21    Onderwerp: Reageer met quote Naar onder Naar boven

Nee, niet denken ... zeker weten, daar gaat het om Mr. Green

Het is toch best een leuke vraag? De HR zal er heus niet op tegen zijn dat die gesteld wordt. Raadsheren komen daar niet aan te pas, want dit soort vragen wordt door de griffier afgehandeld. Wink
_________________
Nait soez'n, moar doun!
Bekijk profiel Stuur privé bericht
Bekijk de homepage
Freak



Leeftijd: 40
Geslacht: Man
Sterrenbeeld: Ram


Berichten: 183


BerichtGeplaatst: vr 01 feb 2008 23:41    Onderwerp: Reageer met quote Naar onder Naar boven

Die moet het dan wel weten Razz
Bekijk profiel Stuur privé bericht
Freak



Leeftijd: 40
Geslacht: Man
Sterrenbeeld: Ram


Berichten: 183


BerichtGeplaatst: za 02 feb 2008 1:25    Onderwerp: Reageer met quote Naar onder Naar boven

/me heeft het even opgezocht op juridischwoordenboek.nl

Quote:
[login][hulp]
kennelijk
(rechtswetenschap) zo te zien; klaarblijkelijk. Bijv. kennelijk onredelijke opzegging van de dienstbetrekking.

Gerelateerde termen:
wettelijk vermoeden

Gerelateerde wet- en regelgeving:
art. 681 Boek 7 Burgerlijk Wetboek (BW)


Het woord klaarblijkelijk staat er niet in (niet onder de 'K' in ieder geval Wink). Wat er dus op neerkomt dat we het dan nog niet weten.

Nu ben ik geen jurist, maar is er wel een 'officiele' definitie? Het begint er m.i. op te lijken dat er geen verschil tussen beide woorden zit, maar dat enkel de HR er onderscheid in maakt?
Bekijk profiel Stuur privé bericht
tikSimone

tikSimone

Leeftijd: 59
Geslacht: Vrouw
Sterrenbeeld: Waterman
Studieomgeving (BA): EUR
Studieomgeving (MA): EUR
Berichten: 12147


BerichtGeplaatst: za 02 feb 2008 13:23    Onderwerp: Reageer met quote Naar onder Naar boven

Ik mail wel even .............
_________________
Nait soez'n, moar doun!
Bekijk profiel Stuur privé bericht
Bekijk de homepage
Berichten van afgelopen:   
Plaats nieuw bericht   Plaats reactie Pagina 1 van 2 Ga naar pagina 1, 2  Volgende

Tijden zijn in GMT + 2 uur


Wie zijn er online?
Leden op dit forum: Geen

U mag geen nieuwe onderwerpen plaatsen
U mag geen reacties plaatsen
U mag uw berichten niet bewerken
U mag uw berichten niet verwijderen
U mag niet stemmen in polls

Ga naar:  



Home | Over Rechtenforum.nl | Agenda | Visie | Downloads | Links | Mail deze site | Contact

Sites: Rechtennieuws.nl | Jure.nl | Maxius.nl | Parlis.nl | Rechtenforum.nl | Juridischeagenda.nl | Juridica.nl | MijnWetten.nl | AdvocatenZoeken.nl

© 2003 - 2018 Rechtenforum.nl | Gebruiksvoorwaarden | Privacyverklaring | RSS feeds