|
Auteur |
Bericht |
Bordewolf
Leeftijd: 68 Geslacht:  Sterrenbeeld: 
Berichten: 63
|
Geplaatst: do 22 feb 2007 22:52 Onderwerp: Privacyschending |
|
|
Wanneer iemand bewakingscamera's op jouw erf richt en je dit aantoont met foto's richting een rechter. Hoe groot is de kans dat een rechter tot verbod overgaat?
Stel in het relaas van de tegenpartij wordt gerept over manipulatie van foto's (doordat de fotomaker de camera zelf in de richting van zijn erf zou bijdraaien). Hoe kun je dan het tegendeel bewijzen? |
|
|
|
 |
bona fides
Geslacht: 
Studieomgeving (BA): UL Studieomgeving (MA): UL Berichten: 22911
|
Geplaatst: do 22 feb 2007 23:29 Onderwerp: |
|
|
Je kunt bijvoorbeeld een getuige laten oproepen. _________________ Hanc marginis exiguitas non caperet. |
|
|
|
 |
Nemine contradicente Moderator
Leeftijd: 46 Geslacht:  Sterrenbeeld:  Studieomgeving (BA): UvT Studieomgeving (MA): UvT Berichten: 2250
|
Geplaatst: do 22 feb 2007 23:48 Onderwerp: |
|
|
De eigenaar van het gefilmde erf (A) zou bijvoorbeeld een video opname kunnen maken van de camera die gericht staat op het erf.
Daarna kan A naar de buurman(B) gaan en verzoeken de camera niet op zijn erf te richten.
Als B dan inderdaad zijn camera hoek aanpast zal dat te zien zijn op de gefilmde beelden.
Daarna laat A gewoon zijn camera onder dezelfde hoek en positie aanstaan.
Als B dan inderdaad zijn camera positie aanpast ná het verzoek van A zijn erf niet te filmen is er bewijs dat B opzettelijk onrechtmatig handelt.
NB Het filmen van personen in de openbare ruimte of op A's eigen erf is niet zomaar toegestaan. A zal dus zeker rekening moeten houden met de positie en plaatsing van zijn camera, maar als alleen de andere camera gefilmd wordt lijkt me dit niet problematisch.
Alleen het filmen van B's camera (zonder verdere omgeving door ver in te zoomen) lijkt zinloos maar A kan natuurlijk eerst een omgevingsopname maken en daarna de camera stationair plaatsen en inzoomen. _________________ Legere Iudicare Reparare |
|
|
|
 |
mieke2
Leeftijd: 72 Geslacht:  Sterrenbeeld: 
Berichten: 305
|
Geplaatst: vr 23 feb 2007 0:25 Onderwerp: |
|
|
Bor,
Waarom zou "iemand" een bewakingscamera op "jóuw erf" richten?
Zullen we het daar ook nog even over hebben?
Is die iemand de eigenaar van een direct belendend perceel (een buurman dus)? Is dat een particulier of een bedrijf? Maakt de camera deel uit van een groter circuit aan bewakingsvoorzieningen? Is er sprake geweest van inbraak (1 of meerdere keren) bij die iemand? Kan het zo zijn dat jij vindt dat de camera op jouw erf is gericht alsof ie alleen registreert wat er bij jou gebeurt, terwijl je nog nooit simpelweg hebt gevraagd a] waarom ie er hangt en b] wat ie precies filmt en op welke uren van een etmaal? Is de camera alleen in bedrijf in samenhang met aanwezigheid waardevolle goederen en/of bijv. afwezigheid van een eigenaar of bewoner?
enz. enz. (vast nog wel een paar concrete vragen over te verzinnen) _________________ ...free as a bird... |
|
|
|
 |
StevenK Moderator
Leeftijd: 52 Geslacht:  Sterrenbeeld:  Studieomgeving (BA): OU Studieomgeving (MA): OU Berichten: 4108
|
Geplaatst: vr 23 feb 2007 0:43 Onderwerp: |
|
|
Ik denk dat een rechter hier aansluiting zal zoeken bij BW 5:50. |
|
|
|
 |
bona fides
Geslacht: 
Studieomgeving (BA): UL Studieomgeving (MA): UL Berichten: 22911
|
Geplaatst: vr 23 feb 2007 1:09 Onderwerp: |
|
|
StevenK schreef: | Ik denk dat een rechter hier aansluiting zal zoeken bij BW 5:50. |
Een gerichte camera vind ik wel iets anders dan een muuropening.
En een muuropening op een afstand van precies 2 meter is dan bijvoorbeeld wel toegestaan, de hele dag door die opening de buren observeren is dat niet. _________________ Hanc marginis exiguitas non caperet. |
|
|
|
 |
Arnoud Engelfriet
Leeftijd: 50 Geslacht:  Sterrenbeeld:  Studieomgeving (BA): UvA Studieomgeving (MA): UvA Berichten: 1385
|
Geplaatst: vr 23 feb 2007 10:40 Onderwerp: |
|
|
Nemine contradicente schreef: | NB Het filmen van personen in de openbare ruimte of op A's eigen erf is niet zomaar toegestaan. |
Heb je daar toevallig een wettelijke basis voor? Ik ben daar al een tijdje naar op zoek namelijk.
Geluidsopnamen vallen onder art. 193a WvSr maar dat gaat expliciet alleen over "gesprekken".
Het portretrecht kan worden ingezet bij publicatie van de filmopnamen wanneer een redelijk belang geschonden wordt. Maar bij bewijs leveren in een gerechtelijke procedure lijkt me dat niet snel aan de orde.
Arnoud |
|
|
|
 |
bona fides
Geslacht: 
Studieomgeving (BA): UL Studieomgeving (MA): UL Berichten: 22911
|
Geplaatst: vr 23 feb 2007 10:52 Onderwerp: |
|
|
Wanneer het een systematisch observeren wordt, krijg je een inbreuk op de privacy. Art 6:162, bijvoorbeeld via horizontale werking van grondrechten.
In de toevalligheid iemand in het openbaar filmen zonder publicatie van de opnamen lijkt me wel toegestaan. _________________ Hanc marginis exiguitas non caperet. |
|
|
|
 |
Arnoud Engelfriet
Leeftijd: 50 Geslacht:  Sterrenbeeld:  Studieomgeving (BA): UvA Studieomgeving (MA): UvA Berichten: 1385
|
Geplaatst: vr 23 feb 2007 11:43 Onderwerp: |
|
|
Ja goed. Maar dat blijft een beetje een onbevredigend antwoord - alles kan een onrechtmatige daad zijn.
Ondertussen blijkt het artikel 441b Wetboek van Strafrecht te zijn (afkomstig uit de Wet Heimelijk Cameratoezicht; parl. behandeling onder nr. 27732):
Quote: | Met hechtenis van ten hoogste twee maanden of geldboete van de derde categorie wordt gestraft hij die, gebruik makende van een daartoe aangebracht technisch hulpmiddel waarvan de aanwezigheid niet op duidelijke wijze kenbaar is gemaakt, van een persoon, aanwezig op een voor het publiek toegankelijke plaats, wederrechtelijk een afbeelding vervaardigt. |
Twee zaken op rechtspraak.nl: AT7586 en AU6058.
Een gemeente kan zelf een beroep doen op artikel 151c Gemeentewet (ingevoerd ogv de Wet Cameratoezicht). Het moet dan wel in het belang van de handhaving van de openbare orde noodzakelijk zijn. Bovendien mag het cameratoezicht alleen op openbare plaatsen ("plaatsen die voor een ieder toegankelijk zijn") plaatsvinden. Het Centrum voor Criminaliteitspreventie en Veiligheid (waar ik overigens nog nooit van had gehoord) heeft een model-APV online.
Uitgebreider is Handreiking Cameratoezicht (PDF 1.2MB)
Arnoud |
|
|
|
 |
Michèle Moderator
Leeftijd: 43 Geslacht:  Sterrenbeeld:  Studieomgeving (BA): EUR
Berichten: 3307
|
Geplaatst: vr 23 feb 2007 11:54 Onderwerp: |
|
|
Maar hier betreft het geen publieke plaats, maar een privé erf, toch?
En wat als je het wel kenbaar hebt gemaakt, zoals de buurman in kwestie. Is het dan niet strafbaar?
Voor de buren onderling, er staat mij ook iets bij over 6:162, zoals bona fides al schrijft. _________________ www.breiwinkeltje.nl
 |
|
|
|
 |
bona fides
Geslacht: 
Studieomgeving (BA): UL Studieomgeving (MA): UL Berichten: 22911
|
Geplaatst: vr 23 feb 2007 12:46 Onderwerp: |
|
|
Quote: | Met hechtenis van ten hoogste twee maanden of geldboete van de derde categorie wordt gestraft hij die, gebruik makende van een daartoe aangebracht technisch hulpmiddel waarvan de aanwezigheid niet op duidelijke wijze kenbaar is gemaakt, van een persoon, aanwezig op een voor het publiek toegankelijke plaats, wederrechtelijk een afbeelding vervaardigt. |
Het lijkt hier niet om een verborgen camera te gaan. In AT7586 wordt bovendien opgemerkt dat uit de MvT blijkt dat in het bestanddeel "wederrechtelijk" een belangenafweging van conflicterende grondrechten zit opgesloten. Verder is het de vraag of het wel om een publiek toegankelijke plaats gaat.
Vind je de aanwezigheid van de camera niet kenbaar genoeg, dan kunnen we er in gedachten een groot bord "camera" bijzetten. Dan blijft er sprake van een inbreuk op de privacy. Natuurlijk zal er op het punt van de onrechtmatigheid daarvan nog steeds een afweging moeten plaatsvinden, want misschien heeft de buurman een hele goede reden voor die camera, en is de huidige opstelling al de minst bezwarende. _________________ Hanc marginis exiguitas non caperet. |
|
|
|
 |
Arnoud Engelfriet
Leeftijd: 50 Geslacht:  Sterrenbeeld:  Studieomgeving (BA): UvA Studieomgeving (MA): UvA Berichten: 1385
|
Geplaatst: vr 23 feb 2007 14:41 Onderwerp: |
|
|
Michèle schreef: | Maar hier betreft het geen publieke plaats, maar een privé erf, toch? |
Artikel 139f Wetboek van Strafrecht:
Quote: | Met gevangenisstraf van ten hoogste zes maanden of geldboete van de vierde categorie wordt gestraft:
1. hij die, gebruik makende van een technisch hulpmiddel waarvan de aanwezigheid niet op duidelijke wijze kenbaar is gemaakt, opzettelijk en wederrechtelijk van een persoon, aanwezig in een woning of op een andere niet voor het publiek toegankelijke plaats, een afbeelding vervaardigt;
|
Iemands erf lijkt me een "niet voor het publiek toegankelijke plaats". Hier mag je dus op geen enkele manier filmen, ook niet met een handcamera, als je de aanwezigheid niet op duidelijke wijze kenbaar maakt.
Arnoud |
|
|
|
 |
mieke2
Leeftijd: 72 Geslacht:  Sterrenbeeld: 
Berichten: 305
|
Geplaatst: vr 23 feb 2007 14:50 Onderwerp: |
|
|
Top, Arnoud!
Dit topic gaat over camera's met een "functie" (bewaking, beveiliging). Nou nog die hype van een tijdje terug om een goeie telescoop + statief bij een postorderbedrijf te kopen voor weinig. Zo'n ding waarmee je vanuit je huiskamer de buurvrouw van zes huizen verderop in haar huis en/of haar tuin kunt bespieden. En dan een gewone foto- of filmcamera monteren op zo'n telescoop... :-( _________________ ...free as a bird... |
|
|
|
 |
|