|
Auteur |
Bericht |
L.
Leeftijd: 32 Geslacht:  Sterrenbeeld:  Studieomgeving (BA): UvA
Berichten: 1
|
Geplaatst: zo 08 jan 2012 17:35 Onderwerp: Arresten Costa/ENEL en van Gend&Loos |
|
|
Het arrest Costa/ENEL zegt dat het gemeenschapsrecht boven nationaal recht gaat (voorrang), maar dat dit pas geldt in het geval van 'ieder verbindende bepalingen'. Maar wat zijn ieder verbindende bepalingen? Kan iemand dit met een voorbeeld verduidelijken.
En is er iemand bekend met het arrest van Gend&Loos en kan mij de strekking ervan vertellen? Heb hem een aantal keer doorgelezen, maar begrijp het niet. |
|
|
|
 |
John Locke
Leeftijd: 40 Geslacht:  Sterrenbeeld:  Studieomgeving (BA): UL
Berichten: 343
|
Geplaatst: zo 08 jan 2012 18:19 Onderwerp: Re: Arresten Costa/ENEL en van Gend&Loos |
|
|
L. schreef: | En is er iemand bekend met het arrest van Gend&Loos en kan mij de strekking ervan vertellen? Heb hem een aantal keer doorgelezen, maar begrijp het niet. | Gaat over dat het Europese recht een directe werking heeft op het nationale recht en dus door een nationale rechter direct toegepast kan worden. Dan zit die rechter natuurlijk wel met de vraag of hij nationaal of Europees recht moet toepassen. En dan zegt Costa/Enel dat Europees recht voorgaat. _________________ The White Paper |
|
|
|
 |
bona fides
Geslacht: 
Studieomgeving (BA): UL Studieomgeving (MA): UL Berichten: 22911
|
Geplaatst: zo 08 jan 2012 19:18 Onderwerp: |
|
|
Van Gend en Loos: de bepalingen van het EU-Verdrag (toen: EEG-Verdrag) werken rechtstreeks door in de nationale rechtsorde.
Costa/Enel: regels van EU-recht gaan binnen de nationale rechtsorde voor op bepalingen van nationale origine.
(Van Gend en Loos laat in theorie de mogelijkheid nog open dat een wet van nationale origine derogeert aan een EU-bepaling, bijv. op grond van lex posterior derogat legi priori. Costa/Enel maakt duidelijk dat EU-recht van hogere orde is dan nationaal recht.)
Quote: | Maar wat zijn ieder verbindende bepalingen? |
De uitdrukking "een ieder verbindend" hoort bij art. 93/94 Gw. In het kader van rechtstreekse werking van EU-recht is dit volgens mij niet de juiste term. Voorwaarde voor rechtstreekse werking is dat de EU-bepaling verplichtingen oplegt en/of rechten schept die nauwkeurig, duidelijk en onvoorwaardelijk zijn en geen aanvullende maatregelen vereisen. _________________ Hanc marginis exiguitas non caperet. |
|
|
|
 |
Leer Ling
Leeftijd: 124 Geslacht:  Sterrenbeeld:  Studieomgeving (BA): RUN
Berichten: 185
|
Geplaatst: ma 09 jan 2012 16:12 Onderwerp: |
|
|
Art 93, 94 Gw komt helemaal niet om de hoek kijken bij de werking van EU recht.
Vanwege de twee aangehaalde arresten is er een eigen autonome rechtsorde in het leven geroepen.
Verdragenrecht van de EU werkt primair door, zonder art 93/94. gw.
Richtlijnen werken primair door zodra deze omgezet zijn, dan wel omgezet hadden moeten worden. Wederom zonder 93/94.
__________
93, 94 Gw; een ieder verbindende bepalingen slaat op ander internationaal recht buiten de EU om. Deze bepalingen uit verdragen dienen dan duidelijk, nauwkeurig en onvoorwaardelijk te gelden.
Veel artikelen uit bv. Verdrag inzak eeconomische sociale, culturele rechten zijn bv. niet een ieder verbindend. Zie daarvan art 13 recht op onderwijs. |
|
|
|
 |
|