Content Syndication
|
|
|
|
 |
Pagina 1 van 1 |
|
|
Auteur |
Bericht |
leerling
Leeftijd: 33 Geslacht:  Sterrenbeeld:  Studieomgeving (BA): HvU
Berichten: 2
|
Geplaatst: zo 25 okt 2009 2:38 Onderwerp: Advies geven |
|
|
Voor het vak Nederlands moet ik een juridische brief schrijven.
Ik werk als Rechtshulpverlener. Er is een barmedewerker langsgekomen.
Hij heeft tijdens werktijd ruzie gekregen met 2 bezoekers, omdat hij hen weigerde nog alcohol te verstrekken. Hij heeft toen een paar klappen gekregen van die 2 bezoekers. Om zich te verdedigen heeft hij gebruik gemaakt van een koevoet. Beide bezoekers hebben nu schade.
De barmedewerker wil nu weten of hij aansprakelijk is voor de schade die de 2 bezoekers hebben.
Hieronder kunnen julllie mijn brief lezen, ben ik iets vergeten, klopt mijn wetartikel en is mijn advies goed?
Ik hoop dat jullie mij kunnen helpen, ik heb nog weinig juridische ervaring.
Bureau Sociaal Raadslieden
Dhr xxxxxx
Xxx xxxxxxxxx 7
xxxx xx Utrecht
030-xxxxxx
De heer X. xxx xxxx
xxxxxxxxxx 33
xxxx xx Utrecht
Utrecht, 19 oktober 2009
Betreft: uw aansprakelijkheid voor de schade na vechtpartij
Geachte heer xxxxx,
Op 15 oktober 2009 bent u langsgekomen bij Bureau Sociaal raadlieden in Utrecht. U hebt mij toen verteld dat u op zaterdag 10 oktober 2009 tijdens werktijd heeft gevochten met 2 bezoekers, nadat u ze geweigerd had alcohol te verstrekken.
Deze 2 bezoekers zijn na de vechtpartij naar het ziekenhuis gegaan. U vroeg zich af wat uw juridische positie op dit moment is. Ik ga eerst op uw vraag in of de 2 bezoekers uw aansprakelijk kunnen stellen voor de schade die zij hebben geleden. Daarna zal ik u uitleggen waarop u zich kunt beroepen.
Om te beginnen kunnen de 2 bezoekers u verantwoordelijk stellen voor de door hun geleden schade.
Dit omdat zij schade hebben geleden, die zij u kunnen toereken. U bent hen verplicht de schade te vergoeden. Dit vind u terug in artikel 6:162 van het Burgerlijk wetboek.
Gelet uw situatie kunt u een beroep doen op noodweerexces.
U kunt kiezen uit twee opties. De eerste optie is dat u het proces zelf voert. De tweede optie is dat u zich laat bestaan door een strafrechtadvocaat. Als uw zelf geen advocaat kunt betalen, dan krijgt u er een toegewezen.
Het voordeel van een advocaat is dat deze veel juridische kennis heeft. Daarom raad ik u aan een strafrechtadvocaat te nemen, omdat deze ervaring heeft en u goed kan verdedigen.
Ik verwijs u naar website van de Nederlandse Vereniging van Strafrechtadvocaten http://www.nvsa.nl/. Daar kunt u een strafadvocaat in uw omgeving vinden. Voor meer vragen kunt u mij bereiken tijdens kantooruren op bovenstaand nummer.
Met vriendelijke groet,
xxxxx
Rechtshulpverlener Bureau Sociaal Raadslieden |
|
|
|
 |
tikSimone
Leeftijd: 59 Geslacht:  Sterrenbeeld:  Studieomgeving (BA): EUR Studieomgeving (MA): EUR Berichten: 12147
|
Geplaatst: zo 25 okt 2009 10:28 Onderwerp: |
|
|
Je moet in deze casus even twee trajecten beschrijven, die bij jou nog te veel door elkaar lopen.
Het eerste traject is het strafrechtelijke traject. De bezoekers kunnen aangifte doen tegen de barman (van mishandeling). In dat geval speelt voor de barman dat hij zich kan beroepen op noodweer (art 41 lid 1 Sr). Lastig puntje daarbij is, dat hij zich verdedigd heeft met een koevoet, wat een voorwerp is dat toch niet een gebruikelijk werktuig is in een bar.
Overigens kan de barman natuurlijk ook zelf aangifte doen. Of dat, gezien de manier waarop hij zich tegen de bezoekers heeft verweerd, verstandig is valt te betwijfelen.
Het tweede traject is het civielrechtelijke traject. Daar steek je inderdaad in op 6:162 BW, maar je moet de voorwaarden uit dat artikel ook uitwerken. Let daar op de laatste woorden van lid 2 van het artikel. Handig hulpmiddeltje voor jou bij de uitwerking kan deze link zijn. Je kunt ook even via google books naar Tekst & Commentaar zoeken.
Ook bij de behandeling van 6:162 BW speelt weer dat wel gekeken wordt met welk hulpmiddel de barman gehandeld wordt. Tekst & commentaar verwijst naar het arrest HR 10 december 1999, NJ 2000, 9 (IJzeren staaf). Als je tot de conclusie komt dat hij aansprakelijk is op basis van onrechtmatige daad, dan kun je voor matiging nog verwijzen naar 6:101 en 6:109 BW.
Een aardig arrest dat je zou kunnen aanhalen in dit verband is Taams - Boudeling (Hoge Raad. 31 maart 1995, NJ 1997, 592). De conclusie daaruit is: Uitlokking door het latere slachtoffer kan de onrechtmatigheid aan de handeling van de dader ontnemen. En zelfs wanneer dat de onrechtmatigheid niet zou opheffen kan de billijkheid tot gevolg hebben dat een plicht tot schadevergoeding vervalt.
Ik zou je cliënt overigens adviseren om eerst maar eens even af te wachten óf er nog wel een reactie door de barbezoekers volgt. Afhankelijk van welk traject zij gaan volgen (strafrechtelijk of civielrechtelijk) kan hij dan een advocaat die gespecialiseerd is op dat rechtsgebied zoeken.
Werk je brief eerst even opnieuw uit, zou ik zeggen, en dan kunnen we nog naar het Nederlands kijken. Bijvoorbeeld naar: Quote: | Als uw zelf geen advocaat kunt betalen |
Ik vind het overigens wel een ingewikkelde opdracht voor het vak Nederlands ........... _________________ Nait soez'n, moar doun! |
|
|
|
 |
HenkR
Leeftijd: 56 Geslacht:  Sterrenbeeld:  Studieomgeving (BA): OU
Berichten: 1146
|
Geplaatst: zo 25 okt 2009 10:30 Onderwerp: Re: Advies geven |
|
|
leerling schreef: | of de 2 bezoekers uw aansprakelijk kunnen stellen voor de schade die zij hebben geleden. |
'uw' Is 'u'.
'U bent hen verplicht de schade te vergoeden.'
Dat is tamelijk verwarrend want je doet je ff voor als rechter, zeg maar. Terwijl je daarna doodleuk meldt dat er een 'noodweerexces' schijnt op te duiken. Taal waar een gewone burger niets mee kan. _________________ 'Justice is supposed to be blind. But must it be stupid too?' |
|
|
|
 |
leerling
Leeftijd: 33 Geslacht:  Sterrenbeeld:  Studieomgeving (BA): HvU
Berichten: 2
|
Geplaatst: zo 25 okt 2009 22:15 Onderwerp: Re: Advies geven |
|
|
Ik heb mijn brief opnieuw opgesteld.
Bureau Sociaal Raadslieden
De heer X. XXX
XXXXXXXXXXXXX xx
Xxxx xx xxxxxx
De heer X. XXXXX
XXXXXXXXX xx
Xxxx xx xxxxxxx
Utrecht, 19 oktober 2009
Betreft: uw aansprakelijkheid voor de schade na vechtpartij
Geachte heer XXXX,
Op 15 oktober 2009 bent u langsgekomen bij Bureau Sociaal raadlieden in Utrecht. U hebt mij toen verteld dat u op zaterdag 10 oktober 2009 tijdens werktijd heeft gevochten met 2 barbezoekers.
Deze 2 barbezoekers zijn na de vechtpartij naar het ziekenhuis gegaan. U vroeg zich af wat uw juridische positie is op dit moment. Ik ga eerst in op uw vraag of de 2 barbezoekers u aansprakelijk kunnen stellen voor de gemaakte ziekenhuiskosten. Daarna zal ik u advies geven over wat u kunt doen als de 2 barbezoekers een civielrechtelijke procedure starten.
De 2 barbezoekers kunnen aangifte tegen u doen van mishandeling.
Ook kunnen de 2 barbezoekers u verantwoordelijk stellen voor de gemaakte ziekenhuiskosten .
Dit omdat zij schade hebben geleden, die zij u kunnen toerekenen. Zij kunnen van u eisen dat u hen ziekenhuiskosten betaald. Dit vind u terug in artikel 6:162 lid 1 van het Burgerlijk wetboek.
Mochten de 2 barbezoekers een civielrechtelijk procedure starten, kunt kiezen uit twee opties. De eerste optie is dat u het proces zelf voert. De tweede optie is dat u zich laat bijstaan door een advocaat. Als u zelf geen advocaat kunt betalen, dan krijgt u er een toegewezen.
Op dit moment adviseer ik u om eerst te wachten of er nog wel een reactie door de 2 barbezoekers volgt. Als u nog vragen hebt, kunt u tijdens kantooruren bellen met het bovenstaande telefoonnummer.
Met vriendelijke groet,
Xxxxxx xxxxx
Rechtshulpverlener Bureau Sociaal Raadslieden |
|
|
|
 |
tikSimone
Leeftijd: 59 Geslacht:  Sterrenbeeld:  Studieomgeving (BA): EUR Studieomgeving (MA): EUR Berichten: 12147
|
Geplaatst: wo 28 okt 2009 21:09 Onderwerp: |
|
|
Nou, hij is nu wel wat kort en juridisch iets te kort door de bocht.
Voor wat betreft je Nederlands:
Quote: | Zij kunnen van u eisen dat u hen ziekenhuiskosten betaald. | Zij kunnen eisen dat u hun ziekenhuiskosten betaalt.
Quote: | Mochten de 2 barbezoekers een civielrechtelijk procedure starten, kunt kiezen uit twee opties. | (..) starten, dan kunt u kiezen (..)
Quote: | De eerste optie is dat u het proces zelf voert. De tweede optie is dat u zich laat bijstaan door een advocaat. Als u zelf geen advocaat kunt betalen, dan krijgt u er een toegewezen. | Dit is nogal ongenuanceerd, maar wellicht is dat voor de opdracht niet zo belangrijk.
Quote: | Als u nog vragen hebt, kunt u tijdens kantooruren bellen met het bovenstaande telefoonnummer. | Suggestie: Wanneer u naar aanleiding van mijn brief nog vragen heeft, dan kunt u mij tijdens kantooruren bereiken op telefoonnummer xxx-xxxxxxx _________________ Nait soez'n, moar doun! |
|
|
|
 |
HenkR
Leeftijd: 56 Geslacht:  Sterrenbeeld:  Studieomgeving (BA): OU
Berichten: 1146
|
Geplaatst: do 29 okt 2009 6:32 Onderwerp: |
|
|
tikSimone schreef: | Quote: | Zij kunnen van u eisen dat u hen ziekenhuiskosten betaald. | Zij kunnen eisen dat u hun ziekenhuiskosten betaalt. |
Of: 'aan hen'. Of: 'de door hen gemaakte'.
tikSimone schreef: | Quote: | Mochten de 2 barbezoekers een civielrechtelijk procedure starten, kunt kiezen uit twee opties. | (..) starten, dan kunt u kiezen (..) |
'dan' Is toch een koppelwoord dus geen komma benodigd?
leerling schreef: | Deze 2 barbezoekers zijn na de vechtpartij naar het ziekenhuis gegaan. |
En wat was daarvan de uitkomst? ik bedoel: die moet wel vermeld worden als je zo'n zin opmaakt, lijkt mij.
leerling schreef: | Op dit moment adviseer ik u om eerst te wachten of er nog wel een reactie door de 2 barbezoekers volgt. Als u nog vragen hebt, kunt u tijdens kantooruren bellen met het bovenstaande telefoonnummer.
Met vriendelijke groet,
Xxxxxx xxxxx
Rechtshulpverlener Bureau Sociaal Raadslieden |
Maar op zich is dit in de praktijk ook wel voldoende (met de verbetering van Simone) voor de hele brief, lijkt mij.
Maar voor je studie-opdracht is het waarschijnlijk onder de maat. _________________ 'Justice is supposed to be blind. But must it be stupid too?' |
|
|
|
 |
|
 |
Pagina 1 van 1 |
|
|
U mag geen nieuwe onderwerpen plaatsen U mag geen reacties plaatsen U mag uw berichten niet bewerken U mag uw berichten niet verwijderen U mag niet stemmen in polls
|
|
|
|