|
Auteur |
Bericht |
Tess07
Leeftijd: 51 Geslacht:  Sterrenbeeld: 
Berichten: 5
|
Geplaatst: do 16 apr 2009 15:02 Onderwerp: Erfdienstbaarheid weigeren |
|
|
Hallo,
Mijn man en ik willen graag een bod doen op een huis. Nu is er een probleem:
Tussen het pand dat wij zouden willen kopen en het pand ernaast is een pad. Nu wil verkoper van het pand dat wij willen kopen in de koopakte laten opnemen dat het buurperceel het recht heeft om de auto op de oprit te plaatsen, welke voor de helft bij het perceel hoort dat wij willen aanschaffen..
Deze erfdienstbaarheid bestaat nu dus nog niet, maar de verkoper wil deze nog laten vestigen.
Als dit wel gebeurd betekend dit dat de buurman zijn auto voor de voordeur van van het te koop staande huis mag parkeren, waardoor er bijna geen ruimte is om bijv. met een kinderwagen naar binnen te gaan.
De reden dat hij dit wil doen is omdat hij de buurman zo aardig vindt.
De buurman heeft deze grond niet nodig om bij zijn huis te kunnen komen en er is parkeergelegenheid recht voor het huis aan de weg.
Is het mogelijk om zo'n erfdienstbaarheid ongedaan te maken in het geval wij besluiten om dit huis te kopen?
Alvast bedankt!
Groet, Tessa |
|
|
|
 |
bona fides
Geslacht: 
Studieomgeving (BA): UL Studieomgeving (MA): UL Berichten: 22911
|
Geplaatst: do 16 apr 2009 15:19 Onderwerp: |
|
|
Eenmaal gevestigd kun je de erfdienstbaarheid niet opheffen zonder medewerking van de eigenaar van het heersende erf.
Wat betreft de noodzaak voor zo'n erfdienstbaarheid en de motieven van de verkoper, dat doet er allemaal niet veel toe. De verkoper mag zelf bepalen wat voor koopcontract hij bereid is te tekenen, en hetzelfde geldt voor de koper. Is de koop eenmaal gesloten, dan zit je ook vast aan waar je voor hebt getekend. Wil je niet akkoord gaan met de erfdienstbaarheid, teken dan dus niet. _________________ Hanc marginis exiguitas non caperet. |
|
|
|
 |
Tess07
Leeftijd: 51 Geslacht:  Sterrenbeeld: 
Berichten: 5
|
Geplaatst: vr 17 apr 2009 13:58 Onderwerp: |
|
|
In het burgerlijk wetboek, boek 5 staat het volgende:
Artikel 79
"De rechter kan op vordering van eigenaar van dienende erf een erfdienstbaarheid opheffen, indien de uitoefening daarvan onmogelijk is geworden of eigenaar van heersende erf geen redelijk belang bij de uitoefening meer heeft, en het niet aannemelijk is dat de mogelijkheid van uitoefening of redelijk belang daarbij zal terugkeren."
Betekend dit niet dat ik de erfdienstbaarheid kan aanvechten? Het is immers niet noodzakelijk voor de buurman om deze grond te gebruiken om zijn huis te bereiken. Hij heeft alleen een breder pad nodig zodat hij zijn auto kan parkeren en zo geen parkeervergunning hoeft te betalen. Er zijn parkeerhavens recht voor zijn huis. Doordat deze auto op het pad staat kan ik straks (mochten we het huis kopen) niet met de kinderwagen bij mijn voordeur komen, wat m.i. betekend dat de uitoefening onmogelijk is en het redelijk belang bij de uitoefening is volgens mij ook niet aanwezig, daar er voldoende parkeerruimte recht voor zijn huis is... Ik moet mijn auto toch ook gewoon langs de weg parkeren? |
|
|
|
 |
bona fides
Geslacht: 
Studieomgeving (BA): UL Studieomgeving (MA): UL Berichten: 22911
|
Geplaatst: vr 17 apr 2009 14:15 Onderwerp: |
|
|
Dat hij ook ergens ander kan parkeren betekent niet dat hij geen redelijk belang heeft bij de erfdienstbaarheid. Je geeft zelf al aan de buurman evident belang heeft bij de erfdienstbaarheid in de zin dat hij dan geen parkeervergunning nodig heeft. Dat de erfdienstbaarheid in strijd is met jouw belang doet er zo goed als niet toe, want door het vestigen van de erfdienstbaarheid wordt nu juist vastgelegd dat het belang van het heersende erf zwaarder weegt dan het belang van het dienende erf. Je stemt er dan immers zelf mee in. Merk ook op dat art. 5:79 BW spreekt van "geen redelijk belang bij de uitoefening meer heeft". Dat artikel is dus pas van toepassing als het oorspronkelijke belang is verdwenen en er geen nieuw belang voor in de plaats is gekomen.
Zoals ik al schreef: als je die erfdienstbaarheid niet ziet zitten, dan moet je er niet voor tekenen. Het staat je vrij om een bod te doen op het huis zonder verlening van een recht van overpad aan de buurman. Het staat de verkoper vrij om dit te weigeren en een andere koper te zoeken.
Het is buitengewoon onverstandig zijn om ergens voor te tekenen in de hoop dat die handtekening niets voorstelt. Dit geldt trouwens in het algemeen. _________________ Hanc marginis exiguitas non caperet. |
|
|
|
 |
Tess07
Leeftijd: 51 Geslacht:  Sterrenbeeld: 
Berichten: 5
|
Geplaatst: vr 17 apr 2009 14:30 Onderwerp: |
|
|
Ja, da's duidelijk. Dank je wel voor je antwoord!  |
|
|
|
 |
|