opgeven nationaliteit en weer "restoren"
#1: opgeven nationaliteit en weer "restoren" Auteur: diego
Geplaatst: ma 18 mei 2009 12:04
#2: Auteur: bona fides
Geplaatst: ma 18 mei 2009 13:33
Het lijkt erop dat ze op die manier inderdaad de Nederlandse nationaliteit kan behouden. De tekst komt overeen met art. 15 lid 2 sub a Rijkswet op het Nederlanderschap:
Quote: | Artikel 15
1. Het Nederlanderschap gaat voor een meerderjarige verloren:
a. door het vrijwillig verkrijgen van een andere nationaliteit;
(...)
2. Het eerste lid, aanhef en onder a, is niet van toepassing op de verkrijger
a. die in het land van die andere nationaliteit is geboren en daar ten tijde van de verkrijging zijn hoofdverblijf heeft;
(...) |
Hoewel deze bepaling eerder lijkt te zijn geschreven voor het geval waarin een in het buitenland geboren kind van Nederlandse ouders de nationaliteit verkrijgt van het land waar het is geboren, valt de situatie van jouw vriendin hier naar de letter ook onder. Ik kan me niet voorstellen dat het Nederlanderschap verloren kan gaan als dit zo duidelijk in strijd zou zijn met de letter van de wet, wat de achterliggende bedoeling daarvan ook mag zijn geweest. (Of een beetje anders gezien, gelet op de tekst moeten we aannemen dat de rijkswetgever ook heeft bedoeld dat jouw vriendin de Nederlandse nationaliteit zou behouden.)
Voor de zekerheid kan het wel verstandig zijn om bij de IND of een gespecialiseerde advocaat na te vragen of je vriendin op deze manier inderdaad de Nederlandse nationaliteit behoudt.
|
#3: Auteur: Machiel
Geplaatst: ma 18 mei 2009 15:40
Het hangt helemaal af van het nationaliteitsrecht van het betreffende land: als het recht in het betreffende land eist dat je vriendin bij deze re-naturalisatie eventuele andere nationaliteiten moet opgeven heb je geen keuze en is het einde oefening. Heel veel landen kennen dit soort bepalingen (Nederland in beginsel dus ook) en het is zeer waarschijnlijk dat dat voor het moederland van je vriendin ook geldt.
Stel dat zij van het betreffende land de Nlse nationaliteit mag behouden en stel dat het bepaalde onder art. 15, eerste lid, onder a, RWN door de IND niet wordt tegen geworpen, dan moet wel rekening worden gehouden met artikel 15, eerste lid, onder c, RWN, waaruit blijkt dat je vriendin, jijzelf en jullie eventuele kinderen op termijn het Nederlandeschap alsnog kunnen verliezen.
|
#4: Auteur: diego
Geplaatst: ma 18 mei 2009 16:13
ok,
Bedankt voor de antwoorden. Voor het andere land mag ze wel de NL nationaliteit behouden. Ik zal toch ook nog een gespecialiseerde advocaat inschakelen. Wel jammer dat die IND website niet al wat eerder veel info had. Nooit geweten dat ze simpel door een geregistreerd partnerschap of door te trouwen haar nationaliteit had kunnen behouden. Dat vertelde ze ons toen mooi niet. Laatste vraag: Magiel kan je niet dat artikel hier posten?
artikel 15, eerste lid, onder c ? zo klinkt het wel heel zwaar.
|
#5: Auteur: bona fides
Geplaatst: ma 18 mei 2009 16:17
#6: Auteur: diego
Geplaatst: ma 18 mei 2009 17:18
ok,
Net weer met de IND gesproken en alles is toch ok;)
Quote: |
Artikel 15
Het eerste lid, aanhef en onder a, is niet van toepassing op de verkrijger
a. die in het land van die andere nationaliteit is geboren en daar ten tijde van de verkrijging zijn hoofdverblijf heeft; |
Is bij ons van toepassing, bedankt nogmaals en nu ben ik er klaar mee.
|
|